Šādu iespēju sniedz Francijas firmas „Medria” ražotās iekārtas, kas nodrošina saimniekiem informācijas saņemšanu par drīzumā gaidāmajām dzemdībām īsziņas veidā.
Saimniecībai „Rudzāts” jaunums nodrošinās iespēju laicīgi būt klāt dzemdībās un tādējādi palīdzēt govij. Govju ferma atrodas aptuveni septiņu kilometru attālumā no Rudzātu centra, kur dzīvo lielākā daļa fermas darbinieku. Viņiem nav iespējas pastāvīgi novērot dzīvniekus, tādēļ sistēma, kas brīdinās par dzemdību tuvošanos, sniegs saimniecībai lielu palīdzību.
SIA „Rudzāts” valdes loceklis Ramiss Aļijevs skaidro: „Lai uzlabotu dzimstību, ir nepieciešams kaut kas vairāk, solis uz priekšu. Pārraudze bija dzirdējusi par šādu sistēmu, kas nes ziņu, kad tuvojas dzemdības. Painteresējāmies vairāk un izlēmām, ka tiešām šī sistēma ir jāīsteno, lai uzlabotu teļu skaitu un lai uzlabotu kvalitāti, lai nemocītu teļu un govi dzemdībās. Ar to uzticību ir tā, ka tā ir jāiegūst. Sistēma diemžēl Baltijas valstīs nekur nav izmantota, arī Vācijā to maz kur izmanto. Iespējas pārbaudīt to iepriekš nebija. Tādēļ nolēmām, ka pirmajiem jābūt mums pašiem. Ja mēs gaidīsim, kad citi to izdarīs, tas laiks var paiet arī garām. Tādēļ izlēmām, ka jāiet solis uz priekšu un novitāte jāīsteno.”
SIA „Rudzāts” lopkopības pārraudze Aleksandrīna Seikstule stāsta: „Visvairāk tas mums dos cerību, ka visi teļi piedzims dzīvi un veseli. Jo ātrāk mēs būsim pie dzemdībām klāt, jo lielāka garantija, ka teļš augs un attīstīsies ļoti labi.”
Arī fermas veterinārārsts Andris Pastars atzīst jaunās iekārtas lietderību: „Jebkuram – kā cilvēkam, tā arī dzīvniekam dzemdības ir jānovēro, protams, netraucējot dzīvniekam. Ir jāzina, ka dzīvnieks dzemdē, un jāvēro process. Mazajam teļam ir jāpaēd stundas laikā pēc piedzimšanas, gotiņai ir jānotīrās. Jāskatās, vai nenotiek vēl kādas problēmas.”
Tā kā SIA „Rudzāts” ir pirmais šīs sistēmas ieviesējs Latvijā, iekārtu uzstādīšanā piedalījās firmas speciālists no Francijas, kurš arī izskaidroja fermas pārstāvjiem visas detaļas. Nākamajām saimniecībām, kas izlems sekot SIA „Rudzāts” piemēram, konsultācijas un palīdzību sniegs AS „Dimela Veta Latvija”, kas kļuvusi par oficiālo jaunās sistēmas izplatītāju Latvijā.
Sistēma balstās uz dzīvnieka temperatūras svārstībām. Informācijas raidītājs – termometrs tiek ievietots govī, kurai līdz dzemdībām atlikusi aptuveni nedēļa. Termometrs fiksē dzīvnieka organismā notiekošos procesus – hormonu līmeņa un temperatūras svārstības, un šo informāciju saņem uztvērējs, kas atrodas govju novietnē. Uztvērējs savukārt uz tajā ieprogrammēto mobilo telefonu numuriem nosūta īsziņas ar informāciju par drīzumā gaidāmajām dzemdībām. Pirmā īsziņa tiek saņemta jau brīdī, kad ierīce ir ievietota govī, otrā – kad līdz dzemdībām palikušas 24 līdz 48 stundas, savukārt trešā un pēdējā īsziņa – kad dzīvnieks tūlīt, tūlīt dzemdēs.
Stāsta sistēmas oficiālā izplatītāja „Dimela Veta Latvija” valdes locekle, veterinārārste Vita Būde – Gaile: „Ierīci ievieto govī vagināli jeb makstī. Tas ir atbilstoša izmēra raidītājs, kas nekādā veidā netraucē dzīvniekam, tas nav ne smags, ne dzīvniekam diskomfortu radošs. Šī ierīce tur atrodas. Un tajā brīdī, kad ar augļūdeņiem sākas pēdējā dzemdību fāze jeb augļa izstumšanas fāze, šī ierīce izkrīt un nokrīt zemē. Tajā mirklī atkal ir krasas temperatūras svārstības, jo visa šī ierīce strādā, balstoties uz temperatūras izmaiņām. Tiek nosūtīta pēdējā īsziņa, ka ierīce ir zemē, ārpus dzīvnieka, kas nozīmē, ka steigšus jāiet pie dzīvnieka. Tas parasti ir 15 minūtes pirms dzemdībām, un 15 minūšu laikā arī auglis ir klāt. Ja tomēr kaut kas nav kārtībā, saimniekam pietiek laika laikā sniegt dzemdību palīdzību, koriģēt augļa stāvokli, piemēram, iztaisnot saliekušos kājiņu, un ļaut govij dzemdēt bez stresa un mierīgi.”
Sistēma ļauj palīdzēt dzīvniekiem ne tikai pašās dzemdībās, bet arī iepriekš. Informācija, kas saņemta vienu līdz divas diennaktis pirms dzemdībām, sniedz iespēju saimniekiem laicīgi pārvietot govi uz atnešanās boksu vai pārvest dzīvnieku tuvāk mītnei.
Šādas sistēmas iegādes un uzstādīšanas kopējās izmaksas ir 4500 eiro. Eiropā šīs iekārtas izmanto jau vairākus gadus aptuveni 4000 fermu, bet Latvijā tās ienākušas tagad. Jāpiebilst, ka 16.maijā jauno sistēmu ieviesīs jau otra ferma Latvijā – SIA „Ceraukste Agro” Bauskas novadā.
Sandra Paegļkalne