Uzņēmums Bioret Agri ir vairākkārt ieguvis balvas par jaunām aprīkojuma koncepcijām, kas pozitīvi ietekmē piensaimniecības nozari un uzlabo dzīvnieku labsajūtu. Arī šogad viņi saņēma EuroTier balvu. Piena ražošanas uzņēmumu devums siltumnīcu gāzu emisiju samazināšanā bija galvenā tēma Inovāciju balvas izcīņā. Bioret Agri iekārta DELTA X saņēma sudraba medaļu.
Delta X novērš šķidrmēslu veidošanos
DELTA X atrisina šķidrmēslu problēmu, novēršot to rašanos. Novēršot šķidrmēslu veidošanos, DELTA X ievērojami samazina amonjaka emisijas un bez maksas ražo gan vērtīgas organiskās vielas, gan koncentrētu organisko mēslojumu.
Atkritumu atdalīšana notiek divās fāzēs: šķidrumu savākšana vienā virzienā un cietāko mēslu daļu savākšana otrā virzienā.
Kā tas darbojas?
- Grīdas segumā ir iebūvēti divi kanāli, un abi ir aprīkoti ar pastiprinātu transportiera lentas atdalītāju sistēmu.
- Katrā kanāla pusē ir izveidotas nogāzes ar 3 procentu slīpumu, lai novadītu mēslus kanālos ar pašteci vai mēslu skrāpi.
- Gareniskās lentas, kas uzstādītas katra kanāla pamatnē, darbojas lēni, un tās nepārtraukti vada divi rotējoši skriemeļi. Divi rotējoši skriemeļi nodrošina lēnu un nepārtrauktu garenisko transporta lentu kustību
- Augšējā lenta nogādā cietāko mēslu daļu atkritumus cauri kūtij, uz starpkrātuvi, kura atrodas ēkas galā.
- Atgriešanās laikā apakšējā lenta pārvieto šķidro frakciju (urīnu) uz otru ēkas galu, kur tā ieplūst savā uzglabāšanas bedrē, no kuras to var izsūknēt uz krātuvi uzglabāšanai
Delta X priekšrocības.
- Ātri atdalot urīnu no kūtsmēsliem, tas uzreiz ieplūst drenāžas sistēmā un āra krātuvē. Tā kā tas ievērojami īsāku brīdi ir saskarsmē ar brīvu gaisu, tas nesajaucas ar mēsliem un tādējādi rada par 70% mazāk amonjaka izmešu.
- Iegūstam tīrāku kūts grīdu un govs guļvietu līdz ar to tīrākas govis
- Vairs nav nepatīkamas amonjaka smakas, nedz arī elpošanas traucējumu.
- Gan govīm, gan personālam ir vieglāk elpot.
- Uzlabota piena ražošana un hronisku slimību mazināšana.
- Labākas kvalitātes cietie mēsli ir ar paaugstinātu mēslojuma, kompostēšanas vai izkliedēšanas potenciālu. Gaidāmais pētījums apstiprinās uzlaboto oglekļa bilanci lauku saimniecībā ar kvantitatīvu CO2 emisiju samazinājumu uz vienu govi gadā.
- Pēc koncentrēšanas pārstrādāti šķidrie mēsli atgriezīsies vidē kā slāpekļa biostimulants kultūraugiem. Tas ir bez maksas un organiski.
- Šo 2 formu kūtsmēsli tiks labāk novērtēti kūtsmēslu izkliedēšanas stratēģijā, un katru veidu — cieto vai šķidro — var izlietot atšķirīgā un optimālā laikā, ņemot vērā kultūraugu vajadzības. Var panākt arī lielāku precizitāti.
Ņemot vērā sintētiskā slāpekļa mēslojuma izmantošanas samazināšanu un amonjaku, kas nav izdalījies no kūts, un cieto mēslu metāna emisiju samazinājumu, planētas kopējais ieguvums ir aptuveni 3 –4 tonnas CO2 uz govi gadā. Tās ir lieliskas ziņas lopkopjiem, kuri ir pakļauti pieaugošam spiedienam debatēs par globālo sasilšanu.
Pirmās ierīces uzstādīs nākamgad.
Gadiem ilga izpēte un DELTA X koncepcijas izstrāde ir vainagojusies ar piecu patentu ieviešanu Francijā un ārvalstīs. Prototipu pārbaudīja un apstiprināja GAEC DU BUISSON piensaimniecības fermā (Abbaretz, Francija) faktiskos darbības apstākļos.
DELTA X pārdošana oficiāli tiks uzsākta no 2021. gada aprīļa, un pirmā ierīce tajā pašā gadā tiks uzstādīta Nīderlandē. Francijā šobrīd plānots uzstādīt vēl divas citas DELTA X ierīces. Vienu no tām 2021. gadā atjaunotā kūtī, bet otru 2022. gadā - jaunā piensaimniecībā ar 220 slaucamām govīm.